Naturvern kan ikke bare være for spesielt interesserte



Norge er kjent for sin spektakulære natur — fjorder, fjell, og skoger. De aller fleste nordmenn har et nært og sterkt forhold til naturen, men bryr vi oss nok om den? 

Det foregår i disse dager enormt mye nedbygging av naturen våres. Norge er i europatoppen i naturødeleggelse.

Naturen forsvinner rundt oss på alle kanter. I vår tid dør arter ut tusen ganger raskere enn normalt. På grunn av oss. 

Miljøvernaktivister blir gjerne sett på som ekstreme og er utenfor «normalen». De blir ledd av og sett ned på, mens få ser det ekstreme i det og ikke ta vare på sitt eget livsgrunnlag. 

Det normale blir «business as usual» og veldig få står på barrikadene for artene som sliter og for naturen som krymper. 

Spørsmålet er; bryr vi oss nok? Er vi klar over hva vi er iferd med å miste? 

Mange merker nå at naturødeleggelsene kommer tettere inn seg. 

Det er folk som opplever at den lokale Hundremeterskogen blir rasert eller turområdet er ødelagt av vindturbiner. 

Nå vil mange av våre politikere at vi også skal ofre naturen for datasentre. Naturødeleggelser for en industri som verken gir noe til lokalsamfunnet eller staten. 

En firefeltsmotor vei bygges nå i disse dager i vårt distrikt gjennom et naturreservat. 

Bygging av nye hyttefelt er en av de største truslene mot norsk natur. Der det en gang var et mangfoldig naturlandskap, blir det bygget hytter og annen tilhørende infrastruktur. 

Og hvordan tar vi vare på de ville dyra våres? 

70 prosent av jordens dyreliv er utradert de siste 50 årene. Også i Norge havner den ene arten etter den andre på rødlista. 

Mennesket er truet når naturen er truet. Uten pollinerende insekter så er for eksempel tre firedeler av maten vår truet. 

En gang var sommeren fylt med summingen av insekter, fluenes summing, bier som surret rundt blomstene og sommerfugler som danset i luften. 

Naturen har blitt stille. 

Men vi kan ikke være stille lenger. 

Naturen trenger aktive forsvarere. Folk som bryr seg, handler og tar ansvar.

Det kan være vanskelig for mange å engasjere seg i en hektisk hverdag. 

Det enkleste man kan gjøre er å melde seg inn i en miljøorganisasjon som tar kampene for deg. Bare det å være medlem gir organisasjonen mer styrke politisk.

Når en organisasjon snakker på vegne av mange, må politikere og beslutningstakere lytte.

Mange medlemmer viser at organisasjonen representerer en reell folkebevegelse eller en stor samfunnsgruppe.

Det som er helt sikkert, skal vi redde naturen vår, så kan det ikke bare være opp til spesielt interesserte. 

Å melde seg inn i en miljøvernorganisasjon er en av de mest effektive måtene enkeltpersoner kan gå sammen på for å legge press på politikere og selskaper.

Kloke Kong Harald var en forkjemper for natur, dyreliv og menneskerettigheter.

Han sa blant annet; «Å ta vare på naturen er å ta vare på oss selv og dem som kommer etter oss». 

Nå er det opp til oss å ta arven hans videre.

Vi må bry oss før det er for sent.



Kommentarer

Populære innlegg fra denne bloggen

Det grå Senterpartiet

Dagens høydepunkt

Den skal tidlig krøkes…